काठमाडौं–नेपाल राष्ट्र बैंकका गभर्नर महाप्रसाद अधिकारीले नेपालमा क्रमशः सीबीडीसी सञ्चालनमा ल्याउनुपर्ने बताएका छन् ।
नेपालले डिजिटलाइजेसनलाई आफ्नो उच्च प्राथमिकतामा राखेको छ । ग्लोबल फिनटेक फेस्ट २०२३ मा विशेष सम्बोधनका क्रममा नेपाल राष्ट्र बैंकका गभर्नर महाप्रसाद अधिकारीले नेपालमा केन्द्रीय बैंक डिजिटल मुद्रा (सीबीडीसी)को परिचय चरणबद्ध रूपमा परिकल्पना गरिने घोषणा गरे ।
फिन्टेकमा महाप्रसाद अधिकारीले विशेष सम्बोधन गर्दै भने, यो प्रक्रियामा केन्द्रीय बैंक, सरकारी निकाय, वित्तीय संस्था, बैंक, प्रविधि प्रदायक र आम जनतालगायत सरोकारवालाको सहकार्य आवश्यक छ ।’ अधिकारीले नेपाल क्लियरिङ हाउस लिमिटेड र एनपीसीआई इन्टरनेशनलबीच भएको समझदारीपत्रमा प्रकाश पारेका थिए । जसले दुई देशबीच डिजिटल वित्तीय सेवाका लागि कनेक्टिभिटी बढाउने उद्देश्य राखेको छ । एनसीएचएल र एनपीसीआई इन्टरनेशनलले नेटवर्क सञ्चालन नियमहरू, सञ्चालन दिशानिर्देशहरू, सेटलमेन्ट बैंकहरूको छनोट र परीक्षण वातावरणको विकासमा काम गरिरहेका छन् ।
सीबीडीसी प्रक्षेपण एक संवेदनशील र बहुपक्षीय प्रक्रिया भएको बताउँदै अधिकारीले सीबीडीसीको सुरुवात गर्न केन्द्रीय बैंक, सरकारी एजेन्सीहरू, वित्तीय संस्थाहरू, बैंकहरू, प्रविधि प्रदायकहरू, र आम जनता लगायत विभिन्न सरोकारवालाहरू बीचको सहकार्य आवश्यक हुने उल्लेख गरे ।
उनले नेपाल सरकारले डिजिटलाइजेसनलाई आफ्नो उच्च प्राथमिकताका रूपमा लिएको र त्यसैअनुरूप सन् २०१९मा डिजिटल नेपाल फ्रेमवर्क तयार गरेको र त्यसैअनुरूप भारतको रुपे कार्ड जस्तै नेपाल पे कार्ड जारी गर्ने कार्य प्रगतिमा रहेको बताए । अधिकारीले नेपाल क्लियरिङ हाउस लिमिटेड र एनपीसिआई बीचको समझदारी पत्रको बारेमा छलफल गर्दै, डिजिटल वित्तीय सेवाहरूको लागि प्रतिमान परिवर्तन र सुधारिएको कनेक्टिभिटीको भविष्यवाणी गरे । उनले एनसीएचएल र एनपीसीआई इन्टरनेशनलले नेटवर्क सञ्चालन नियम, अपरेटिङ गाइडलाइन्स, सेटलमेन्ट बैंक छनोट र परिक्षण वातावरण विकासमा काम गरिरहेको बताए ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर