देशमा अथाहा अवसर रहेको भन्दै अर्थमन्त्रीले भने, ‘युवाले त्यसको उपयोग गर्नुपर्छ’

Image
काठमाडौं – अर्थमन्त्री डा. प्रकाशशरण महतले नेपाल विकासक्रममै रहेकाले देशमा धेरै कुरा गर्न बाँकी रहेको बताएका छन् । राष्ट्र निर्माण मञ्च नेपालले आयोजना गरेको ‘उद्दमशील युवा सृजनशील युवा’ विषयक अन्तरक्रियामा बोल्दै अर्थमन्त्री डा. महतले भने, ‘यहाँ धेरै अवसर छन्, यो अवसर हेर्ने शुष्म आँखा चाहियो ।’ विदेश जाने बित्तिकै सबै कुरा प्राप्त हुन्छ भन्ने मानसिकताबाट नेपाली युवाहरू मुक्त हुनुपर्छ । यहाँ अवसर अथाहा छ, त्यसको उपयोग गर्नुपर्छ, त्यसको खोजीमा आजका हाम्रा युवा लाग्न अर्थमन्त्री डा.महतले जोड दिए । ‘युवाले यहाँ नै अवसर खोज्न थाले भने विदेशभन्दा यहाँ नै राम्रो भविष्य हुन्छ । विदेशमा जति नै सुविधा भए पनि त्यहाँ खुशी छैन’ मन्त्री डा. महतले भने, ‘त्यसैले नेपालमा प्राप्त अवसरलाई ग्रहण गर्न म अनुरोध गर्दछु ।’ ‘हामीकहाँ अवसर खोज्दा हट मेन्टालिटी छ । एउटाले अवसर देख्यो, फाइदा उठायो, म पनि त्यही गर्नुपर्ने, अर्कोले पनि त्यही गर्ने अर्थात् सबै त्यसैमा लाग्छन्’ मन्त्री डा. महतले भने, ‘त्यसो गर्नु हुँदैन, अर्को अवसर खोज्नुपर्छ ।’ हरेक व्यक्ति केही न केही क्षमता लिएर जन्मेका छन् । सबैको सम्पूर्ण कुरामा क्षमता हुँदैन । पहिला आफ्नो क्षमता पहिचान गर्नुपर्छ, त्यो क्षमताको परिधिभित्र के गर्न सकिन्छ ? त्यो अवसर लिन म अनुरोध गर्छु,’ मन्त्री डा. महतले भने । सूचना प्रविधिको स्पेसमा हामी छौं, जसले गर्दा हाम्रो देशमा अवसर पनि छ । हिजो त्यो अवसर थिएन, भूपरिवेष्टिक देशमा छौं, हरेक उत्पादन कसरी विदेशमा लैजाने, समुन्द्रपार कसरी पुर्याउनेलगायतका समस्या छन्,’ मन्त्री डा. महतले भने, ‘प्रविधिले गर्दा मार्केटिङ सजिलो भएको छ । डिजिटल प्लेटफर्म उपयोग गरेर एउटा कुरामा बसेर आफ्नो उत्पादन संसारको जुनसुकै ठाउँमा बेच्न सकिन्छ, शून्य लागतमा बेच्ने ठाउँमा पनि तपाईं जोडिन सक्नुहुन्छ, यो हाम्रा लागि अवसर हो ।’ नेपालमा केही छैन, सबै बिग्रेको छ, सबै अर्थतन्त्र ध्वस्त छ, रोगजारी पाइँदैन, अब विदेश जानुको विकल्प छैन भनेर सबैले नकरात्मक कुरा गर्दै आएको भन्दै उनले भने, ‘सामाजिक सञ्चालमा नकरात्मक कुरा धेरै चल्छ , सकारात्मक कुराहरु यसरी सर्कुलेट हुँदैन ।’ उनले पोजेटिभ नेशनल डिस्कोर्स सुरु गर्नुपर्ने बताए । ‘जस्तो पर्यटन उद्योग चलायमान बन्दै गएको छ, यसले धेरै अवसरहरु सृजना गर्छ, पर्यटन, आइटी, हाइड्रो र कृषिको नेपालमा धेरै स्कोप छ, ’ अर्थमन्त्री महतले भने । वैदेशिक रोजगारीबाट फर्किएकालाई सरकारले प्रोत्साहन गर्ने उनको भनाइ थियो । ‘जति फर्किएका छन्, उनीहरुले गरेको कृषि उद्योग यहाँ लोकप्रिय बन्दैछ, यसमा धेरै अवसर छ, बजार स्वदेश र विदेशमा छ, ’ अर्थमन्त्री डा. महतले भने, ‘देशबाहिर सुनको श्रीलंका छैन, विदेश जाने तयारीमा रहनु भएका युवाहरु जसले पूर्ण छात्रवृत्ति पाउनु भएको छैन, उहाँहरु अप्ठ्यारोमा पर्नुभएको छ ।’  
Tags: